Bludný kruh nočních myšlenek a jak z něj ven

Každodenní očištění mysli vám udělá dobře i v případě, že spíte jako dudek.

Znáte to, večer jdete spát brzo, protože vás zítra čeká náročný den. Jenomže se místo spánku převalujete z jednoho boku na druhý a z břicha zase na záda. Hlavou vám víří milion myšlenek a ne a ne je umlčet.

Převalování se a další noční libůstky

Nebo se v noci probudíte a než se nadějete, už přemýšlíte nad tím, co vás momentálně trápí nebo co všechno musíte zítra, tento týden, tento měsíc nebo letos udělat. Odškrtáváte si pomyslný seznam v hlavě a připisujete si další položky.

Je to začarovaný kruh, a čím víc se snažíte usnout, tím hůř vám to jde.

Nedejbože, když se podíváte na hodinky. Buď si každou minutu nadáváte: „Vždyť už jsou přece tři, tak už sakra spi!“ Nebo odpočítáváte každou minutu a modlíte se, ať už je konečně aspoň 6 hodin. To už si totiž můžete říct, že už je konečně ráno a vy budete moct vstát a ukončit tím tu nekonečnou probdělou noc.

Půlnoční strašáci a jejich příbuzní

Navíc nám všechny ty starosti pod rouškou tmy a noci přijdou 10x horší než vlastně jsou. Narostou do monstrózních rozměrů a zdají se neřešitelné. Připadne nám, že to všechno špatně dopadne a že situace nemá řešení.

Nebo nám v hlavě leží roztržka s mužem, mámou, kamarádkou, kolegyní či sousedy a čím víc na ni myslíme, tím víc nás ovládá vztek a celou noc plánujeme, jak jim to vytmavíme. Jak si to mohli ksakru dovolit? Do detailu vymýšlíme slovo od slova, co všechno jim řekneme a jak se u toho budeme tvářit.

Jenomže s ránem se jeví všechno jinak. Bojovnost opadne, problémy a starosti se zdají být najednou menší. Tak proč to v noci vypadalo celkem jinak? Strašlivě a hrozivěji? Jak můžeme nočním strašákům uniknout nebo je alespoň zmírnit, pokud už na nás vybafli?

Tyto stavy úzkosti na nás číhají nejčastěji v noci, a to proto, že právě večer zpracováváme všechno, co nás ten den potkalo i to, co nás trápí. Jedna myšlenka tak rozproudí kolotoč dalších a ty upozorní tělo, že něco není v pořádku a musí se to vyřešit, ale jak? A probdělá noc je na světě.

Mám pro vás pár tipů, které mi zabírají:

Jestliže už jsou myšlenky naplno rozběhnuté, zkuste vstát z postele

Pokud už mám mysl rozvířenou milionem myšlenek, raději vstanu a jdu se napít, zajdu si na záchod nebo se přesvědčit, že jsou děti v pořádku ve svých pelíšcích. Když mi ani tato obchůzka po domě nezabere a po ulehnutí do peřin se bludný kruh myšlenek opět roztáčí, je nejlepší tyto myšlenky přerušit něčím jiným.

Zkuste se usadit třeba v obýváku, rozsvítit si lampičku, zachumlat se pod deku a začíst se do nějaké hezké knížky (žádný horor ani detektivka). Nebo si rozložte na klín rodinné album a zavzpomínejte si na krásné chvíle.

Jakmile se myšlenky zklidní hurá do hajan 🙂

V případě, že chcete nočním stavům úplně předejít, vypište se

Udělejte si každý den chvilku na své starosti, obavy a na vše, co se vám během dne usadilo v hlavě. Sedněte si na pár minut a sepište si to všechno na papír, do sešitu nebo deníčku. Když své myšlenky vypustíte na papír, nebudou vás už v noci rušit a vyhánět vás s knížkou do obýváku.

Takové každodenní očištění mysli vám udělá dobře i v případě, že spíte jako mimino:)

Co ještě může pomoci?

Úklid ložnice

Je možné, že se v přeplněné ložnici necítíte nejlíp a proto se vám i špatně spí. Z jednoho koutu na vás pomrkává hromada vypraného prádla čekající na poskládání nebo vyžehlení a z druhého ta, která čeká na roztřízení – skříň versus pračka? Nebo se vám na nočním stolku hromadí předměty, které sem každý den odkládáte a už přes ně ani nevidíte na budík?

Možná schraňujete rozličné předměty, které je vám líto vyhodit, ale vlastně se vám ani moc nelíbí nebo k nim nemáte žádný vztah. Udělejte si některý den v týdnu čas a dejte ložnici do pucu. Za odměnu si pořiďte na noční stolek čerstvou kytku či nějakou hrnkovku nebo si kupte novou voňavou svíčku pro radost.

Tak teď se rozhlédněte po vypulírované a nablýskané ložnici. Jistě se vám v tomto vzdušném a čistém prostoru hned lépe dýchá. A co teprve večer, to se bude spát jedna báseň.

Pocit vděčnosti

Zkuste se zamyslet nad tím, co všechno máte. Ležíte v teplé posteli, máte střechu nad hlavou, vedle vás spokojeně oddychuje manžel, děti nebo třeba pes. Dokonce ještě pár hodin nemusíte vstávat a můžete si dopřát luxus odpočinku.

Ráno na vás čeká šálek oblíbené kávy nebo čaje. Cestou z práce (nebo z pochůzky) si koupíte řezané kytky nebo třeba oblíbenou svíčku.

Pocit vděku vás naplní radostí a štěstím. A když k tomu přidáte něco, na co se můžete ráno těšit, pak můžete s klidnou myslí zavřít oči a těmito myšlenkami se nechat ukolébat.

Uvědomění si, že je nás víc

Když si uvědomíte, že v tom nejste sama, ale naopak, že tento noční stav právě zažívají další ženy i muži (včetně mě), možná vás to uklidní. Představte si, že se miliony dalších lidí na světě převalují v posteli stejně tak jako vy a vyžeňte své obavy z hlavy.

Bylinky

Před spaním si můžete uvařit i čaj z bylinek, které mají uklidňující účinky. Mezi ně patří například meduňka, dobromysl, heřmánek, levandule a mnoho dalších.

Nebo si pořiďte přírodní doplňky, které zklidňující bylinky obsahují ve vyvážené formě. Já mám ráda ty od firmy Terezia (Spánek a relax nebo třeba Shii-Take + Rhodiola Rosea) nebo uklidňující esence a kapky jako třeba Bachovky.

Uklidňující hudba

Pokud nemáte svou oblíbenou relaxační hudbu, na Youtube jich najdete hned několik. Vybírat můžete z příjemných melodií, šumění moře nebo třeba deště. Je jen na vás, kterou si vyberete.

Jestliže vás uklidňuje spíše mluvené slovo, najdete tam i meditace, které jsou určené právě pro nespavce. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit, protože se mi už několikrát stalo, že jsem u takové meditace rovnou usnula 🙂

Pomoci vám mohou i motivace či moudra, které vás nastartují a projasní vám celý den.

A jedno staré známé na závěr vám sem rovnou posílám:

„Ráno moudřejší večera.“

Jednoduché, ale mocné 🙂

A nezapomeňte

Svezte se na kouzelné vlně inspirace a prožijte radostnou jízdu Vašim životem ♥

Jsem kreativní duše, sběratelka inspirací a motivací. Zajímám se o vše kolem osobního rozvoje a kouzla života. Mám za sebou dlouhou cestu plnou hledání a objevování tajemství života a o to všechno se s Vámi chci podělit. Věřím, že zde najdete spoustu inspirace, moře motivace a špetku kouzla na tu Vaši cestu za splněnými sny. Jsem autorkou online cesty Tajemství života v hojnosti eBooku Můj kreativní rok od jara do zimy Motivačních kartiček 52 motivací ke splnění malých i velkých snů. Více o mně si můžete přečíst v mém příběhu zde >> Svezte se na kouzelné vlně inspirace a prožijte radostnou jízdu Vašim životem ♥
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.