Bydlenka aneb, když milujete péči o své obydlí

V domě se má žít a ne jenom přežívat.

Můj dům, můj hrad je přísloví, které je heslem snad všech bydlenek – žen, které milují zútulňování a zkrášlování svého obydlí. Já se k nim hrdě hlásím a co vy? Patříte do kmenu bydlenek nebo naopak do táboru žen, které to mají buďto na háku (jak zpívá Jana Kirschner: „Nechcem byt žienka domáca..“) nebo na to mají lidi, kteří se jim o domácnost postarají?

Hnízdění a zabydlování

Ženy jsou od přírody hnízdící typ. Ještě více se tato vlastnost zesiluje v těhotenství, kdy má spousta nastávajících maminek pocit, že musí přestěhovat polovinu domu a nakoupit milion věcí, aby jim připadalo hnízdečko vhodně zařízené pro nového člena rodiny.

Některé ženy mají tento pocit už od brzkého mládí a roste společně s nimi a jiné ho nepociťují vůbec nebo ho udusí hned v zárodku. Každá jsme jiná a to jak vnímáme naši domácnost, je každého věc. Správný postoj není ten či onen, ale ten, který vyhovuje právě vám.


Moje domácnost mé království

Možná, že zkrášlování našeho obydlí souvisí s mou kreativní duší, ale co vím jistě je, že se v naklizeném, čistém, voňavém a vyzdobeném hnízdečku cítím lépe než v zaprášeném a zaneřáděném bytě. To ovšem neznamená, že je takhle naleštěný 24 hodin denně 🙂

Zastávám názor, že v domě se má žít a ne jen přebývat.

Znáte ten pocit, když přijdete k někomu na návštěvu a vše se tam leskne a třpytí, jako by tam snad ani nikdo nebydlel? Nikde se nepovaluje ani smítko prachu a nikde není odložený ani hrníček (mimochodem pijí vůbec tito obyvatelé domu?). Domácnost jako vystřižená z katalogu a vy se pomalu bojíte sednout si, abyste náhodou nenarušili ten výjev. Nedejbože něco ušpinili.

Takže uklizeno a nazdobeno ano, ale všeho s mírou.

Styl versus vetešnictví

Další nástraha spočívá v hromadění všelijakých serepetiček a cetek. Ať už je to sbírka porcelánu, kočiček s mávající pacičkou a sedících Buddhů nebo různorodá barevná směs všeho možného. Tento nešvar dům zrovna nezútulní, ba naopak spíše udusí. Navíc vám zabere utírání prachu snad celý týden a až konečně skončíte, můžete začít rovnou znovu pěkně od začátku.

Bez mučení se přiznám k zálibě v hromadění polštářků, které zbožňuju nejen já 🙂 Vždycky, když se ocitnu v příslušném obchodě, kde na mě pomrkávají ze všech stran polštářky a deky, už mne svědí prsty, který bych si odnesla domů. Ještěže mám manžela s jeho typickou větou: „Kam to budeme, proboha, všechno dávat?“

No jo? Kam to budeme dávat? Jelikož mám polštářky, jako správná bydlenka, roztřízeny na určité období, musím jich spoustu uskladňovat. No a dobře vím, že úložný prostor není nafukovací, že? To samé platí o hrníčcích. Ty na mne pomrkávají stejně jako polštáře. Z toho by se krásně pilo.. Z představ mě, díkybohu, vrátí zpátky na zem manželovo zdvižené obočí 🙂

Skříňka na hrníčky je totiž plná stejně jako ta, které je určená na myčku. Tu nemám. Patřím totiž k menšině, která myje nádobí ručně (jak zpívá Ben Cristovao: „Meju nádobí ručně, ručně. V klidu přitom plánuju, jak ovládnu svět..“) 🙂 Přesto jsme si při zařizování kuchyně nechali udělat speciální skříňku na myčku, kdybych si to náhodou rozmyslela. No a teď už ani nemůžu, kam bych to všechno taky dala.

Pokud hromadíte všemožné i nemožné věci, doporučuju knížku od Marie Kondo. Já se tak zbavila opravdu hromady harampádí, zdánlivě potřebných věcí a dokonce i věcí typu – je to dárek, přece to nevyhodím. Vyzkoušejte a uvidíte, jak se vám provzdušní dům.

Zdobení versus úklid

Možná jste na tom stejně jako já a zdobení je vaší vášní, kdežto uklízení vás nijak extra nevzrušuje. Milujete čerstvé květiny, svíčky, dekorace a samozřejmě polštářky na těch správných místech, ale každodenní pucování už vás nechává chladnými. Teprve až vám to začne narušovat pečlivě naaranžované bydlení, nakopne vás to k pořádnému gruntu.

Ale co si budeme povídat, každodenní malé (30 minutové) proletění domácnosti, vám ušetří hromadu času. Protože pokud byste odkládaly uklízení na víkend, nedělaly byste nic jiného. Proto je dobré, zařadit do každého dne určité rutiny, které vám pak ušetří moře času.

Dům by měl být čistý a vzdušný, aby v něm proudila čistá energie 🙂

O tom, ale zase příště. Teď už musím letět zkontrolovat, zda už není zapotřebí vyměnit věnec na dveřích.

Přeju vám, aby se vám krásně bydlelo, ať už jste bydlenka nebo ne 🙂

A nezapomeňte

Svezte se na kouzelné vlně inspirace a prožijte radostnou jízdu Vašim životem ♥

Jsem kreativní duše, sběratelka inspirací a motivací. Zajímám se o vše kolem osobního rozvoje a kouzla života. Mám za sebou dlouhou cestu plnou hledání a objevování tajemství života a o to všechno se s Vámi chci podělit. Věřím, že zde najdete spoustu inspirace, moře motivace a špetku kouzla na tu Vaši cestu za splněnými sny. Jsem autorkou online cesty Tajemství života v hojnosti eBooku Můj kreativní rok od jara do zimy Motivačních kartiček 52 motivací ke splnění malých i velkých snů. Více o mně si můžete přečíst v mém příběhu zde >> Svezte se na kouzelné vlně inspirace a prožijte radostnou jízdu Vašim životem ♥
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.