Jak u dětí rozvíjet kreativitu

Děti milují zkoušení nových věcí.

Využijte toho, že jsou zvídavé a rády se učí nové dovednosti.

Dětská fantazie

Některé děti mají k tvoření a kreativitě blíže a dokonce se zvládnou zabavit samy. Neustále něco vyrábí, lepí a malují. Zato jiné děti, aby člověk do tvoření nutil.

Kreativita je však dovednost, která se dá s vaší pomocí postupně rozvíjet.         

Já mám doma oba dva typy. Terka je od malička kreativní duše. Miluje vše, co ke kreativitě patří, od kreslení přes různé vyrábění až po vaření a pečení. Dokáže vyrobit z “ničeho – něco“.

Zato Teo je naopak spíše na hraní se a do tvoření se moc nehrne. Občas ho přemluvíme (momentálně dá spíše na starší ségru) a společně něco vyrobíme nebo uvaříme. Ovšem kreativitu a představivost využije zase jinde. Dokáže se hrát sám a většinou k tomu nikoho dalšího nepotřebuje, jeho fantazie je bohatá a soustředěně se hraje, aniž by potřeboval parťáka.

Každé dítě má svoji vlastní fantazii, kterou podpoří různé hry, výtvarné kreace, hračky nebo knížky. Nechte je, ať si samy určí, co je zrovna v tu chvíli bude bavit a co chtějí dělat. Zda budou mít chuť kreslit, vyrábět, připravovat něco k snědku nebo třeba listovat knížkou či si hrát.

Neexistuje jednoznačný návod, jak v dětech kreativitu rozvíjet, ale vy, jako rodič, ji můžete buďto podpořit nebo ji v dětech udusit.

Jak kreativitu podpořit

Začněte třeba tím, že dětem obstaráte základní výtvarný materiál (pokud ho už doma nemáte). Nejde o nic nákladného, úplně postačí koupit barevný a bílý papír, pastelky barvičky, štětce, nůžky, lepidlo a tak dále. Postupně můžete základní výbavu doplňovat podle aktuální potřeby. Je dost možné, že najdete spoustu věcí doma (např. roličku od toaletního papíru, korkové zátky atd.) nebo venku na procházce (různé šišky, větvičky, kamínky, listy a jiné poklady).

Kreativitu u dětí můžete podpořit také čtením.

Je dokonce dokázáno, že je velmi přínosné dětem číst už od malička, prohlížet si s nimi knížky a společně si o nich vyprávět. Rozvíjí se tak jejich představivost, slovní zásoba a výslovnost. A až se děti naučí samy číst, budou si chtít vybrat knížky, které je budou zajímat a přirozeně tak přejdou k samostatné četbě. U nás se rychle zabydlel každodenní večerní rituál čtení pohádky na dobrou noc.

Navíc to má jedno velké plus 🙂 Děti už se budou večer těšit do postýlek na pokračování příběhu, který máte aktuálně rozečtený.

Nebraňte jim v rozletu

Připravte se na to, že kreativita a tvoření jde ruku v ruce s nepořádkem. Zkuste přivřít oko nad rozsypanými třpytkami na koberci nebo barvami na podlaze (a ještě horších místech). Obrňte se trpělivostí a snažte se hned na děti nezlobit. Netrvejte na tom, aby si nepořádek hned uklidily, mohlo by je to od dalšího tvoření spíše odradit. Raději jim vyhraďte místo, kde mohou bez obav vyrábět, aniž by vám u toho vstávaly hrůzou vlasy na hlavě.

Toto místo můžete předem připravit na případnou spoušť třeba roztažením starého ubrusu nebo novin.

Zároveň, ale děti učte se o své pomůcky starat a po dokončení práce je uklidit na své místo. U nás se osvědčilo třeba to, že si děti mohly samy smetáčkem zamést ústřižky nebo vysypané třpytky (případně vysát z koberce) nebo vlhkým hadříkem utřít skvrny od barev či lepidla. Když jim dovolíte, aby práci dělaly samy, přijdou si důležitě a dospěle. A vůbec nezáleží na tom, že to po nich musíte “doladit“. Také si pořiďte barevné boxíky na výtvarné pomůcky. Úklid pak půjde snáze 🙂

Buďte inspirací

Pro své děti jste největším vzorem právě vy, rodiče.

Nebojte se pustit proud své fantazie a svezte se na tvůrčí vlně spolu s vašimi dětmi. Ukažte jim, že tvořivost je přirozenou součástí vašeho života.

Tvořte spolu

Společným tvořením si vybudujete pevnější vzájemnou vazbu. Občas se dětem nebude dařit podle jejich představ a začnou se zlobit nebo dokonce budou mít chuť s právě rozdělaným projektem skončit. Na vás je v pravou chvíli zasáhnout a pomoci dětem jejich “nepřekonatelný problém“ vyřešit. Z počátku nechte dětem prostor, aby zkusily vyřešit situaci samy a zakročte až to bude potřeba. Naučíte tak děti trpělivosti a soustředění.

Buďte dětem průvodcem a ne šéfem.

Oceňte jejich snahu

Nekritizujte děti, když se jim výrobek úplně nepodaří.

Důležitá je snaha. I když děti namalují nesmysl (místo hlavy sluníčko nebo cokoli co nebude reálné), nenapomínejte je, že tak se to přece nedělá, ale zeptejte se jich, proč to tak udělaly, je to jejich fantazie a nezáleží přece na tom, že to není skutečné nebo reálné. Děti by to mohlo odradit od dalšího tvoření. Naopak, vytvořte jim v pokojíčku třeba nástěnku, kde si obrázky nebo výtvory vystaví.

Do ničeho je nenuťte

Nemá smysl děti do tvoření nutit. Dejte jim čas, ať se samy rozhodnou a pokuste se je třeba jen popostrčit a navrhnout jim pár tipů, ale nechte jim svobodnou volbu výběru nápadu.

Děti potřebují pocit, že je to jejich rozhodnutí.

Ukažte jim, jak se poučit z chyb

Naučte své děti, že je v pořádku, když se jim něco nepodaří a že stojí za to tyto překážky překonat.

Ukažte jim, že když občas selžou, není to napořád, ale že se dá najít cesta, jak to vyřešit. Naučí se tak, že je to přirozenou součástí jak tvoření tak i života. Nedrží přilepená kytička na místě? Nevadí, podívej, dáme tam víc lepidla (nebo ho necháme trochu zaschnout) a hned je to lepší. Bude spoustu situací, které nebudou podle jejich představ. A vy je můžete navést na řešení.

Naučte děti dotahovat věci do konce

Spousta dětí má problém dotáhnout věci do konce, překonat zádrhele a vydržet u jednoho projektu (buďme upřímní ne jenom děti). Všímejte si pokroků a chvalte děti za každý úspěch. Motivujte je a pomáhejte jim, když na ně přijde krize. Dejte si klidně pauzu a vraťte se k projektu za chvilku.

Naučí se tak trpělivosti a dotahování rozdělaných věcí (a možná i my sami).

Motivace rozdáváním

Naše děti vždycky moc rády vyrábí obrázek nebo výrobek pro někoho. Babička bude mít narozeniny, tatínek má svátek, dědeček je nemocný, kamarád bude mít oslavu? Namalujeme jim obrázek, vyrobíme přání, nebo dáreček! Děti mají motivaci a zároveň potěší obdarovaného, dvě mouchy jednou ranou.

Rada na závěr

Tvořivost podpoříte i tím, že necháte děti chvíli se nudit. Právě nuda může pomoci povzbudit děti k tvoření a kreativitě. Samy přijdou na to, co by rády dělaly ať už je to tvoření, vaření nebo třeba listování si v knížce.

Přeju Vám spoustu krásných společně prožitých kreativních chvil 🙂

Mám pro vás dárek ♥

Tady si můžete zdarma stáhnout Prázdninové seznamy se speciálním překvapením ☺

Prázdninové seznamy najdete zde >>

A nezapomeňte:

Svezte se na kouzelné vlně inspirace a prožijte radostnou jízdu Vašim životem ♥

Jsem kreativní duše, sběratelka inspirací a motivací. Zajímám se o vše kolem osobního rozvoje a kouzla života. Mám za sebou dlouhou cestu plnou hledání a objevování tajemství života a o to všechno se s Vámi chci podělit. Věřím, že zde najdete spoustu inspirace, moře motivace a špetku kouzla na tu Vaši cestu za splněnými sny. Jsem autorkou online cesty Tajemství života v hojnosti eBooku Můj kreativní rok od jara do zimy Motivačních kartiček 52 motivací ke splnění malých i velkých snů. Více o mně si můžete přečíst v mém příběhu zde >> Svezte se na kouzelné vlně inspirace a prožijte radostnou jízdu Vašim životem ♥
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.