Pravda nebo lež? Kde je skutečná pravda?

Pravdu rozpoznáš jednoduše tak, že s tebou souzní neboli rezonuje. Cítíš, že je to "ono", to je ta správná odpověď a jestli si nejsi jistá, pak to nejspíše "ono" není.

Pravda. To je opravdu velké téma. Za pravdu se bojuje a bojuje za ni téměř každý z nás. Dokážeme se kvůli ní pohádat a v některých případech dokonce rozhádat nadobro. Proč všem tak záleží na pravdě a proč nás nutí k hádkám a bojům? Kde najdeme tu pravou a jedinou pravdu a proč je vlastně tak důležitá?

Definice pravdy

Co to pravda vůbec je a co vyjadřuje, že pro nás tak moc znamená? Definice pravdy na Wikipedii zní takto: Pravda či pravdivost je shoda tvrzení se skutečností. No zní to logicky, že? Ale co je potom ta skutečnost? Tu popisuje již zmíněná Wiki takto: Skutečnost nebo též realita je vše co (skutečně) existuje na rozdíl od pouhých domněnek, představ, iluzí, plánů, přání, možností atd. Ale je tomu „skutečně“ tak? O tom bychom mohli nejspíš debatovat donekonečna 😊

Proč je pravda tak moc důležitá?

Většina hádek vzniká proto, že někdo nechce přijmout „naši pravdu“ (ať už tu, kterou jsme někde slyšeli anebo tu, které věříme) a tvrdí si svou. Ale my jsme si přece na 100 % jistí, že to bylo tak, jak prohlašujeme my.  Jenomže to si myslí i druhá strana a hádka je na světě. Nikdo nechce ustoupit. Přitom mají pravdu obě strany. Jen je pro nás těžké to přijmout.

Podoby pravdy

Můžeme si to ukázat na jednoduchém příkladu. Například já můžu tvrdit, že barva pruhu s nadpisem tohoto článku je šeříková a někdo jiný zase, že je to jasná lila barva. Kdo má pravdu? Já si můžu stát za tím, že čokoládovo-malinový dort je nejlepší a můj muž zase za tím, že rozhodně nejlepší je ovocný. Kdo z nás dvou má pravdu? Nebo můžeme zabrousit na trochu hlubší téma a můžeme se přít o to, jestli existuje Bůh. Každý má zkrátka svou verzi pravdy. Někomu stačí vědět čemu věří a někdo si to potřebuje neustále obhajovat a přesvědčovat druhé o své pravdivosti.

Existuje tolik podob pravdy, kolik je nás na této planetě. Tedy přes 7 miliard pravdivých znění. A tak není divu, že se v tolika věcech můžeme rozcházet. A také se nemůžeme divit, že se v těchto „pravdách“ ztrácíme. Každou chvíli se totiž za „pravdu“ považuje něco jiného a my tak podléháme různým trendům i poplachům. Možná právě proto bychom měli pravdu hledat v sobě samých, a ne v okolí. Nemám pravdu? 😊

Kde tedy hledat pravou pravdu?

Jedinou a největší pravdu najdeme pouze v sobě, z toho vyplývá, že pravdu má každý z nás. Jak to? Možná tě napadá spoustu otázek, na které hledáš odpovědi a marně se snažíš najít tu, která je z nepřeberného možností ta pravdivá. Největší pravdu však najde každý ve svém nitru, uvnitř sebe. Ale jak ji poznáš? Budeš vědět, že je to ona? Rozpoznáš ji jednoduše tak, že s tebou souzní neboli rezonuje. Cítíš, že je to „ono“, to je ta správná odpověď a jestli si nejsi jistá, pak to nejspíše „ono“ není.

Problém však je, že často nedáme na naši vlastní zkušenost nebo úsudek a přebíráme „pravdy“ druhých. On přece říkal, že pravda je toto…, ona tvrdí, že pravda je tamto…, to není pravda, učili jsme se, že je to takto… Tak, kdo se v tom má nakonec vyznat? Odpověď najdeš jedině uvnitř sebe. Ne v druhých, ale v sobě.

Jak v sobě najít sílu a věřit své pravdě-intuici

Je docela těžké zbavit se zažitých vzorců a přesvědčení a opustit je. Nechat vše staré za sebou, nelpět na zakořeněných názorech a pravdách (většinou ještě převzatých od druhých), odejít a naučit se přijímat jenom to krásné, to je jedním z kroků cesty Tajemství života v hojnosti, kterým můžeš spolu se mnou projít. Vysvobodit se z klece předsudků je samo o sobě hodně náročné, ale s podporou a pomocí to dokážeš. Věřím tomu, protože já sama jsem tím prošla a ty to zvládneš také.

Často se stává, že se mysl nechce jen tak vzdát, a tak do nás zatíná své drápky a snaží se nás svést z cesty, kterou jsme si zvolili. Usiluje o pozornost a nadhazuje úvahy, co by se mohlo stát a přesvědčuje nás, že takto to nemůže fungovat, tvrdí, že to je nesmysl a tamto se nepodaří. Ale i toto je v pořádku a časem se tyto myšlenky, které nás zpočátku často napadají, uklidní, a nakonec je dokážeme zpracovat tak, že už nás nebudou nijak ohrožovat. Staneme se jejich pozorovateli.

Rozhodně se to nestane ze dne na den, i mně to trvalo nějakou dobu a musela jsem si projít určitým vývojem, než jsem se naučila, jak tyto myšlenky neřešit a nechat je být, a hlavně se jimi nenechat ovlivňovat. Je to proces a důležité je mít víru, že všechno bude tak, jak má být a jak si představujeme. Nenech se rozhodit a dál pracuj na tom, abys žila svůj sen.

Jak vnímáš pravdu ty? Stojíš si za svou pravdou a neustále ji obhajuješ a propaguješ nebo ti stačí vnitřní pocit a nikomu svou pravdu nevnucuješ?

Pokud tě zaujala cesta Tajemství života v hojnosti mrkni sem >> Tajemství života v hojnosti

A nezapomeň

Nesněte svůj život, žijte svůj sen

Jsem kreativní duše, sběratelka inspirací a motivací. Zajímám se o vše kolem osobního rozvoje a kouzla života. Mám za sebou dlouhou cestu plnou hledání a objevování tajemství života a o to všechno se s Vámi chci podělit. Věřím, že zde najdete spoustu inspirace, moře motivace a špetku kouzla na tu Vaši cestu za splněnými sny. Jsem autorkou online cesty Tajemství života v hojnosti eBooku Můj kreativní rok od jara do zimy Motivačních kartiček 52 motivací ke splnění malých i velkých snů. Více o mně si můžete přečíst v mém příběhu zde >> Svezte se na kouzelné vlně inspirace a prožijte radostnou jízdu Vašim životem ♥
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.