Vaříme s dětmi

Nebojte se zapojit děti do přípravy jídla a seznámit je s kouzlem vaření.

Děti v kuchyni

Kuchyně je pro děti velmi lákavé místo. Najdou zde totiž spoustu různých pomůcek, které přitahují i ty nejmenší dítka k prozkoumání. Děti milují rabování šuplíků a u nás tomu nebylo jinak. Při každé příležitosti, kdy se děti dostaly k volně dostupným šuplíkům a skříňkám, bylo rychlostí blesku všechno nádobí na podlaze.

Když přehlédnete vzniklý nepořádek a rámus, nastane chvilka “klidu” třeba na mytí nádobí nebo na šálek kávy.

Trpělivost je základ

Ovšem větší děti už můžete do vaření a připravování pokrmů aktivně zapojit. Doporučuju dětem předvést kouzlo kuchyně v den, kdy nikam nespěcháte a máte dostatek času. Vaření s malými pomocníky je totiž výrazně pomalejší a někdy to chce pevné nervy, abychom to předčasně nevzdali.

Předem se obrňte trpělivostí, protože vznikne podstatně více nepořádku než, když vaříte sami.

Dětem připravte oblečení, které vydrží všechnu tu spoušť, a nebudete skřípat zuby, když se děti umažou. Malé kuchtíky potěší dětská zástěrka, budou si připadat jako velcí kuchaři.

Výběr receptu

Doporučuji vybírat jednoduché recepty, u kterých mohou malí pomocníci asistovat co nejvíce. Pomáhat mohou nepochybně u jakéhokoliv receptu, ale nejvíce je potěší, když budou moci připravovat pokrm přímo pro sebe. Samozřejmě je zapojujte i do běžného vaření a tyto dětské recepty si nechte třeba jako bonus na víkend.

Jak to chodí u nás

Nebudu předstírat a nalhávat vám, že občas “nepočítám do desíti”, když mám po ruce dva své malé kuchaře. Pravdou je, že vzniká desetinásobný binec, příprava jídla trvá několikrát déle než obyčejně a veškeré načasování je celkem zbytečné. Trouba jede naprázdno, protože vykrajování cukroví doprovází hádka o nejlepší vykrajovátko, mouky je více na lince než v misce  a vajíčko se rozkleplo o podlahu..

Ale nakonec to všechno předčí radost a nadšení s jakým se děti do vaření pouští.

Připadají si dospěleji a milují, když se mohou pochválit se svými výtvory ostatním členům rodiny.

Co zvládnou i malé děti

  • válet těsto válečkem
  • vykrajovat cukroví
  • vymazat plech nebo formu peroutkou
  • hníst drobenku
  • rozmačkat banán nebo jinou měkkou surovinu vidličkou
  • sypat navážené ingredience do misky
  • sypat nakrájenou zeleninu, ovoce nebo sýr na těsto nebo do hrnce
  • míchat vařečkou

A spoustu jiných činností, které jim dovolíte a svěříte. Starší děti, které už umí číst, nechte předčítat ingredience a jednotlivé položky z receptu. Dětem, které číst neumí, můžete jednotlivé suroviny jmenovat a vysvětlit jim, jak se do kuchyně dostanou, zda se dají jíst i syrové nebo až po uvaření. Naučíte je nejen základy vaření, ale i další užitečné informace.

Až se děti seznámí se základními dovednostmi, můžete je zapojit i do společného plánovaní jídelníčku a nákupu surovin. Aktivně se tak začlení do každodenního chodu domácnosti.

Přeju Vám spoustu krásných chvil v kuchyni s Vašimi dětmi a co nejmíň stresu při společném vaření 🙂

PS: Zabavit se můžete i mimo kuchyni 🙂 Spoustu krásných nápadů najdete tady >>

Navíc pro vás mám dárek v podobě Prázdninových seznamů nabytých nápady s překvapením uvnitř

Seznamy najdete ke stažení zdarma zde >>

A nezapomeňte:

Svezte se na kouzelné vlně inspirace a prožijte radostnou jízdu Vašim životem ♥

Jsem kreativní duše, sběratelka inspirací a motivací. Zajímám se o vše kolem osobního rozvoje a kouzla života. Mám za sebou dlouhou cestu plnou hledání a objevování tajemství života a o to všechno se s Vámi chci podělit. Věřím, že zde najdete spoustu inspirace, moře motivace a špetku kouzla na tu Vaši cestu za splněnými sny. Jsem autorkou online cesty Tajemství života v hojnosti eBooku Můj kreativní rok od jara do zimy Motivačních kartiček 52 motivací ke splnění malých i velkých snů. Více o mně si můžete přečíst v mém příběhu zde >> Svezte se na kouzelné vlně inspirace a prožijte radostnou jízdu Vašim životem ♥
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.