Vítej, milá Prokrastinace! Aneb proč není prokrastinace sprosté slovo.

Už tento název ve většině z nás vyvolává pocit něčeho, co je nežádoucí a dokonce špatné. Ani já nebyla výjimkou. Mám s ní totiž docela čerstvou zkušenost. Pokud se na můj blog rády vracíte čerpat inspiraci, motivaci či cokoli jiného, možná si některé z vás všimly, že jsem se na nějaký čas odmlčela. Dokonce ani na sociálních sítích nepřibývaly nové příspěvky. Ano, je to tak. Postihla mě totiž prokrastinace.

Nezvaný host?!

O tom, proč tomu tak bylo jsem se rozepsala v minulém článku Světlušky na cestě z temna. Kde se mimo to dozvíš, že z této temnoty vzešly nové krásné myšlenky a nápady. Ale teď zpátky k tématu. Kde se vzala tato „neMILÁ“ návštěva? A co mi přinesla?

Mimo jiné mi přinesla zjištění, že jsem v ní hodně dobrá. Jde mi opravdu na jedničku, a to se nechci nějak vychloubat. Umím v ní totiž docela dobře chodit a navštěvuje mě celkem často. Například u mě byla celé léto na prázdninách jako doma. Napakovala si ke mně bez ptaní kufry, a ne, a ne se sbalit a vypadnout.

Ale proč zrovna teď, když se mi to vůbec nehodí? Mám tolik času kolik jen chci a mě se nechce vůbec nic dělat? Výčitky nastoupily hned za ní ještě, než drze přibouchla dveře. Fajn, tak se tady můžeme všichni tři užírat, to bude vážně zábava. Léto snů… Můžeme přizvat ještě dámy Znechucenou, Naštvanou a tetu Depku.

Párty se rozjíždí

: „Tak co podnikneme?“

Výčitka: „Měla bych napsat článek na blog…“

Prokrastinace: „Ani mě nehne!“

V: „Tak aspoň hezký příspěvek na Insta?“

P: „Hmm… Ne!“

Já: „A co nějaký hodnotný obsah na FB?“

P: „Zamítá se!!!“

V: „Fajn! Tak nemusím dělat vůbec nic!!!“

P: „Námitka se přijímá!“ – spokojené protáhnutí.

Naštvanost: „Tak to si snad děláš srandu!!! Koukej zvednout ten líný zadek a něco dělat! Vždyť máš tolik volného času. Tak šup, šup!!!“

P: „Šššššššššš!“

V: „Asi bych mohla…“

P: „Ne nemohla!“

N: „To teda mohla! Tak neschopnou zoufalkyni jsem snad ještě neviděla!“

Depka: „Má pravdu. Jsem neschopná. Nic mi nejde. Nic neumím. Ztracený případ. Nemá to cenu…“

P: „Moje řeč!“

N: „Vrrrrr, Prokrastinace! Já tě uškrtím!!!“

D: „Počkej, začni radši u mě. Stejně za nic nestojím!“

Já: „Pomoooc!!!“

P: „Pche!“

Já: „Halooo, Vesmíre? Už to nevydržím, potřebuju tě. Musíš mě navést na správný směr, prosím!“

Vesmír: ………………

Já: „Cože? Nic? Doprčic!“

Vesmír: …………………

P: „Uáááá“ -zívnutí.

D: „To se dalo čekat…“

N: Naštvaně mlčí.

Znechucenost: Ta to celou dobu znechuceně sleduje…

Já: „Tak jo! Kašlu na to!!!“

Vesmír: 😊

No jo, jenomže… co když milá Prokrastinace přišla proto, aby mi ukázala, že se furt do něčeho tlačím? Že o něco usiluju tak moc, až mi to brání v tom pokračovat? Prokrastinace je totiž opakem Inspirace. Ale co s tím? Jak to vyřešit?

 Rada zní: NIJAK! Prostě prokrastinuj.

Objev letošního léta

Moje poučení? Čím víc tlačím na to, abych něco dělala, přesto, že se mi vůbec, ale vůbec nechce, tím hůř se cítím. Možná si říkáš: „Ok, ale co mám v této situaci teda dělat?“ Moje zkušenost? Místo toho dělej to, co se ti zrovna chce a co ti dělá radost. Třeba si čti, jdi se projít, maluj, miluj, relaxuj nebo nedělej nic, jen buď. Zaměřuj svou pozornost na věci, které tě těší. Ne na to, co bys teď měla jít dělat.

Moje přesvědčení o tom, jak bych se měla chovat, vypadat, mluvit, jaké dávat příspěvky… mě dohnala až k tomu nedělat nic. Přesto, že mám přečteno milion seberozvojových knih, shlédnuto milion seberozvojových videí, poslechnuto milion seberozvojových přednášek a absolvováno milion seberozvojových kurzů, tak i přesto jsem občas v pr… neboli na dně.

I přesto, že znám všechny možné tipy, jak tam nebýt, tak se tam jednou za čas ocitnu. Ale aspoň už vím, jak odtud ven. A taky vím, že čím víc kolem sebe kopu a snažím se dostat rychlostí blesku ven, tím víc se bořím a klesám níž. A proto: „Vítej, milá prokrastinace! Díky, že jsi mi přišla ukázat, že jdu špatným směrem.“

Odhalení odchylky

Prokrastinace přijde prostě tehdy, když se tlačíme do něčeho, na co ještě nenastal čas, nebo už je čas to opustit. Přijde, když se mysl snaží o nějakou aktivitu a chce něco někam mermomocí posunout. Chce šéfovat celou situaci. Vyřešit problém.

Ale když přestaneme tlačit a necháme se nést proudem, místo abychom pádlovaly proti němu, situace se začne krystalizovat lehce a hladce. Konec „TO DO listům“ usnadní celou situaci. Už žádné: „Dnes musím udělat to, dodělat tamto a rozhodně ještě potřebuju udělat toto…“ Když se necháme nést po proudu a vést se vnitřní moudrostí, pak se ve správný čas ukáže řešení harmonicky uspořádané tak, jak ani ve snu neočekáváme.

Naopak, pokud se budeme násilím tlačit do nějaké činnosti, protože bychom přece měly, pak nebude výsledek uspokojivý a nevyhnutelně nás navštíví Prokrastinace nebo dokonce Vyhoření. Vyhledávejme proto věci, které nás těší a vyvarujme se co nejvíce tomu, co nám brání v radosti ze života. Pak si Prokrastinace sbalí kufry a neukáže se, dokud ji nebude zapotřebí.

A jak to vnímáš ty? Je Prokrastinace tvoje dobrá kámoška? Nebo je nezvaným hostem? Budu ráda, když se podělíš do komentáře o své zkušenosti.

Pokud si nejsi jistá, zda směřuješ tím správným směrem a cítíš , že potřebuješ určitý nadhled, moc ráda ti ho pomocí tvé vnitřní Moudrosti odhalím. Mrkni se na novou nabídku Výklad karet, která rozšiřuje moje služby s láskou pro vás tvořené ♥

Více informací tady >>

A nezapomeň:

Nesni svůj život, žij svůj sen ♥

Jsem kreativní duše, sběratelka inspirací a motivací. Zajímám se o vše kolem osobního rozvoje a kouzla života. Mám za sebou dlouhou cestu plnou hledání a objevování tajemství života a o to všechno se s Vámi chci podělit. Věřím, že zde najdete spoustu inspirace, moře motivace a špetku kouzla na tu Vaši cestu za splněnými sny. Jsem autorkou online cesty Tajemství života v hojnosti eBooku Můj kreativní rok od jara do zimy Motivačních kartiček 52 motivací ke splnění malých i velkých snů. Více o mně si můžete přečíst v mém příběhu zde >> Svezte se na kouzelné vlně inspirace a prožijte radostnou jízdu Vašim životem ♥
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.