Vyrobte si (s dětmi) svůj unikátní herbář

Už samotná výroba herbáře je zábava a pokud tvoříte s dětmi, učí se nejen novým věcem, ale zároveň si trénují své dovednosti.

Jako malá jsem milovala prázdniny u babičky. Byla to pro mne příjemná změna v období prázdnin, ale i během celého roku, kdy jsem moc ráda chodila k babičce jenom tak na návštěvu. Píšu o babičce, ale bydlela s ní i moje teta a právě ta mě naučila poznávat bylinky a různé kytičky.

Tajemství starého herbáře

V její knihovně mě vždycky nejvíc přitahovala malá černá knížečka. Starý herbář plný rozmanitých bylinek a rostlin, který si se mnou moje teta s oblibou prohlížela. Na společných procházkách přírodou jsme pak bylinky poznávaly a teta mi o nich vyprávěla spoustu zajímavostí.

Byla jsem okouzlená všemi těmi kytičkami a bylinkami a postupně jsem se naučila je nejen poznávat, ale dokázala jsem se v nich dokonce orientovat. Teď už vím, která bylinka je vhodná při kašli, která na rýmu a která povzbuzuje třeba mysl.

O tom však tento článek není. Ale byla to právě tato vzpomínka na zmíněnou knížku, která mě nedávno přivedla na nápad udělat si s dětmi svůj vlastní originální herbář.

My už jsme si tedy svůj herbář založili a teď vám poradím, jak na ten váš vlastní unikát.

Co vám herbář přinese a pár tipů pro začátek

Pokud tvoříte spolu s dětmi nebo třeba i samy, můžete se u tohoto tvoření naučit  poznávat kytky, bylinky a různé rostlinky, které možná znáte, ale pořádně nevíte, jejich název nebo neznáte jejich účinky, kterými dokáží vyléčit různé neduhy ☺ Naučíte se, jak se rostlinky lisují a děti zjistí, co se s nimi poté stane. Procvičí si motoriku u lepení rostlin do herbáře a další a další dovednosti.

Kdy s herbářem začít a co do něj vlastně patří


Nejlépe je začít teď na jaro, kdy začínají kvést první kytičky a postupně přidávat další a další. Samozřejmě začít můžete kdykoliv během roku, ale jaro je pro založení herbáře ideální start. První stránku může zdobit třeba sněženka, dalším stránkám můžou kralovat  kvítky fialky, sedmikrásky, podbělu, narcisky nebo jakýmikoli květy, které najdete na své zahrádce nebo procházce přírodou.

Do herbáře můžete přidat i různé větvičky třeba kvetoucí jívy (kočičky) nebo zlatice (zlatý déšť), také bylinky jako například mátu, tymián či dobromysl, ale i jakékoli lístky kupříkladu jahodník nebo čtyřlístek, který jste našli v letní jetelince a možná si ho už někde vylisovaný schováváte pro štěstí. To už nechám na vaší fantazii.

A jak takový herbář vyrobit?

Kytičku, co nejdříve po utržení, vložte do nějaké objemné knihy, kterou najdete ve své knihovničce, nebo třeba do kuchařky, kterou zase tak často nepoužíváte 😉 Do knihy můžete vložit novinový papír, pro případ, že byste měli o knihu obavy. Hezky kytičku vyrovnejte, aby byla po uschnutí a vylisování k světu a mohla zdobit váš herbář. Pokud nenajdete odpovídající knihu, klidně jich na sebe naskládejte více, ať je zátěž opravdu dostačující.

Teď už stačí jenom čekat, až kytička uschne a vylisuje se do správné podoby.

Občas na ni nakoukněte, jak se jí daří, protože každé rostlince trvá různě dlouhou dobu, kdy dojde do konečného stádia a bude moci dělat parádu ve vašem herbáři. V případě potřeby vyměňte novinový papír za nový. Pokud už je rostlinka zcela suchá, může putovat na čestné místo do vašeho nového herbáře.

Ten může vypadat různě. Jeden z jednodušších způsobů je ve formě sešitu, dále můžete rostlinky lepit na tvrdý papír nebo třeba karton a pomocí děrovačky udělat otvory, těmi provléct provázek, kousek lýka nebo stužky. Další způsob je potom zalisování pomocí laminovačky, kdy výsledné výlisky můžete stejně jako u tvrdého papíru svázat provázkem nebo je nechat jen tak v hezké krabičce.

Dalším způsobem je udělat ze zalisovaných kytiček obrazy, které si můžete pověsit na zeď v obýváku, dětem v pokojíčku nebo kdekoliv jinde a zútulnit si tak svůj domov. Teď je to dokonce vysoce módní záležitost a vy si ji můžete udělat téměř zadarmo 😉

Zdroj Pinterest

Malý tip na hru s dětmi

Sběr kytiček si můžete ozvláštnit třeba „lovem na kytky“.

A to tak, že si vyrobíte kartičku z tvrdého papíru, na ni nakreslíte, nebo napíšete seznam momentálně kvetoucích kytiček či rostoucích bylinek nebo rostlinek. Vydáte se do přírody a lovíte 🙂 Postupně si odškrtávejte nasbírané kytičky, až budete mít hotovo, můžete se pustit do lisování.

Jenom malé upozornění, pokud bude lov delší, rostlinky si po příchodu domů dejte ještě chvilku do vázičky. Zvadnuté vám totiž po vylisování tolik parády neudělají. Až se rostlinky vzpamatují a zase pozvednou své hlavičky, můžete se vrhnout na lisování.

Pár rad a tipů na závěr

  • Herbář si může rozdělit a vyrobit si tak bylinkový, květinový nebo třeba jen z listů.
  • K lepení můžete použít průhlednou lepící pásku nebo třeba washi pásky, které mají nespočet barviček a motivů, děti tak budou mít herbář pěkně barevný a veselý.
  • Ke každé rostlince si poznamenejte název, můžete doplnit datum nebo třeba místo sběru.
  • Závěrem bych chtěla zmínit, že ne všechny rostlinky jsou vhodné pro lisování. A to zejména ty s dužnatým stonkem jako je třeba hyacint, ale můžete použít třeba jen jeho jednotlivé kvítky bez stonku.

Věřím, že si vyrobíte krásný herbář a plný kytiček i vzpomínek na jejich sběr ♥

Pokud hledáte další inspirace, co s dětmi tvořit, pak mám pro vás skvělý tip na naši knihu plnou zábavy a kreativity ↓↓↓

Další tipy na tvoření napříč celým rokem najdete tady>>

Tak vyrazte do přírody a užijte si nádherné toulky spojené se sběrem kytiček a vrhněte se na svůj vlastní originální herbář.

A ještě mám navíc dárek pro vás, milé mámy, které hledáte nápady, co s dětmi o prázdninách. Mrkněte níže na odkaz s našimi unikátními prázdninovými seznamy nabytými nápady a dalším překvapením uvnitř ☺

Prázdninové seznamy ke stažení zdarma nejdete tady >>

A nezapomeňte:

Svezte se na kouzelné vlně inspirace a prožijte radostnou jízdu Vašim životem ♥

Jsem kreativní duše, sběratelka inspirací a motivací. Zajímám se o vše kolem osobního rozvoje a kouzla života. Mám za sebou dlouhou cestu plnou hledání a objevování tajemství života a o to všechno se s Vámi chci podělit. Věřím, že zde najdete spoustu inspirace, moře motivace a špetku kouzla na tu Vaši cestu za splněnými sny. Jsem autorkou online cesty Tajemství života v hojnosti eBooku Můj kreativní rok od jara do zimy Motivačních kartiček 52 motivací ke splnění malých i velkých snů. Více o mně si můžete přečíst v mém příběhu zde >> Svezte se na kouzelné vlně inspirace a prožijte radostnou jízdu Vašim životem ♥
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.