Zpátky do lavic aneb jak na hladký start školního roku

Pokud budete ráno v pohodě vy a budete vstávat s úsměvem, bude se vstávat lépe i vašim dětem 🙂

Dnes je to týden, co děti usedly do lavic, tedy když nepočítám první školní den, kdy děti školu po půl roce pouze pozdravily 🙂

Co se za tu dobu událo? Museli jsme si opět zvyknout na pravidelný režim vstávání a brzkého uléhání což, co vám budu nalhávat, není jen tak. Znovu najet na každodenní vymýšlení a chystání svačinek a také na neoblíbené psaní úkolů.

Školní rok je prostě plný povinností, které se musí hned v počátku ukočírovat do snesitelné formy tak, abychom se z toho nezbláznili jak my rodiče tak i naše děti 🙂

Mám pro vás pár tipů, které mi pomáhají zvládat vše bez stresu nebo ho alespoň minimalizovat.

1. Co si nenapíšu, jako bych nevěděla

Stokrát si můžu říct, že musím koupit tolik takových obalů a tolik makových, tužku č. 3 a pořádnou gumu (protože gumy ve tvaru čehokoli krásného gumují naprd, jak všichni víme).

Takže buďto si vzpomenu, že jsem chtěla cosi koupit, ale něco ze seznamu v mé hlavě buď zmizí nebo se zpřehází počet (a to neplatí jen pro školní potřeby) nebo si nevzpomenu vůbec a pak se divím, že mi přece včera bylo řečeno, že je zapotřebí koupit ty obaly, tužku č. 3 a gumu.

No jo, já zapomněla..

Tak teď už ne. Teď už vím, že co je na papíře většinou i donesu domů. Udělejte si radost a kupte si krásný bloček na zapisování důležitých věcí, které už nezapomenete. Teda pokud nezapomenete seznam doma na stole, což se mi také občas stane 🙂

Možná jste blázen do diářů stejně jako já, pak máte určitě místa na poznámky dost. Každopádně je dobré, naučit se pravidelně zaznamenávat vše co hrozí, že během dne zapomenete a pak si ani za nic nemůžete vzpomenout, co to sakra bylo.

Mimochodem zapisovat si můžete samozřejmě i v mobilu, ale já to raději postaru 🙂

2. Pravidelné uléhání a vstávání

Domluvte se s dětmi na rozumné hodině, kdy půjdou bez řečí do postele. U nás to opravdu platí a funguje a tak předcházíme každodenním dohadům typu: ještě chvilku, vždyť je ještě málo hodin nebo mě se ještě nechce spát. Takže společná domluva na určitý čas a pak už žádné vyjednávání.

Ráno bývá ještě těžší děti z postele vyhnat než je do ní večer nahnat. Já nebyla o nic lepší a vstávání pro mne bylo vždycky za trest. Není to tak dávno, co jsem se ráno ploužila po domě jako zombík. Osvojila jsem si pár triků a teď už to pro mě většinou není žádný problém. Tyto mé tipy jsem sepsala do eBooku, který si zdarma můžete stáhnout zde >>

Pokud budete ráno v pohodě vy a budete vstávat s úsměvem, bude se vstávat lépe i vašim dětem 🙂

3. Večerní příprava = klidné ráno

Asi každý, kromě vyloženě ranních ptáčat, zná hektické rána, kdy pobíháme z místnosti do místnosti, naháníme děti, čisté oblečení a ponožky do páru. Ještě svačinu, pití, tělocvik, kabelku, peněženku, drobné na autobus.. A tak bych mohla pokračovat dál.

Korunu tomu nasadí otázka: „Mami, kde mám klíče?“ A to už máte jednu nohu ze dveří. Vstávají vám vlasy hrůzou na hlavě? Pak mám jednu prostou a účinnou radu. Chystejte si co nejvíce věcí už večer.

Večer můžete připravit oblečení pěkně do komínků všem členům rodiny, kteří nejsou zatím schopni si ho nachystat sami (nebo si do toho ještě nechají mluvit). Aktovku, tělocvik, klíče a jiné nezbytnosti si děti (menší raději za vašeho dohledu) mohou chystat už odpoledne po škole. A nezapomeňte na sebe.

Čím méně vám toho zůstane na ráno, tím klidnější bude odchod z domu.

4. Napište si rozvrh

Čím více dětí školou povinných máte, tím horší orientace kdo, kdy a v kolik končí ve škole, družině či kroužku a kdo, kdy a v kolik děti vyzvedne nebo rozveze. Sepište si podrobný rozvrh, ať každý ví, co má v určitý den dělat. Vyvěste si ho na viditelné místo třeba v kuchyni.

Přehledná pomůcka, kterou doporučuju rozdat i prarodičům, pokud v ní také figurují 🙂

5. Povinnosti versus zábava

Školní povinnosti prokládejte zábavou. Třeba si po napsání úkolů zahrajte nějakou hru, jděte se proběhnout do přírody nebo vyběhnete klidně jen do zahrady nebo na hřiště. Máte práce nad hlavu? Pak dětem bez výčitek ponechte volnou ruku. Televize, pohádka, mobil nebo jiné digitální vymoženosti jsou součástí jejich světa, a když to není závislost, proč se stresovat.

Protože šťastná máma = šťastné děti.

Tak vám přeju, aby ten začátek školního roku byl co nejméně hektický a co nejvíce pohodový 🙂

A nezapomeňte:

Svezte se na kouzelné vlně inspirace a prožijte radostnou jízdu Vašim životem ♥

Jsem kreativní duše, sběratelka inspirací a motivací. Zajímám se o vše kolem osobního rozvoje a kouzla života. Mám za sebou dlouhou cestu plnou hledání a objevování tajemství života a o to všechno se s Vámi chci podělit. Věřím, že zde najdete spoustu inspirace, moře motivace a špetku kouzla na tu Vaši cestu za splněnými sny. Jsem autorkou online cesty Tajemství života v hojnosti eBooku Můj kreativní rok od jara do zimy Motivačních kartiček 52 motivací ke splnění malých i velkých snů. Více o mně si můžete přečíst v mém příběhu zde >> Svezte se na kouzelné vlně inspirace a prožijte radostnou jízdu Vašim životem ♥
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.